Dlaczego warto uprawiać sport w ciąży?

Dlaczego warto uprawiać sport w ciąży

Zdania na temat uprawiania sportu w ciąży są podzielone. Wiele pań, zwłaszcza tych nieco starszej daty, utrzymuje, że kobieta brzemienna powinna jedynie odpoczywać, a nadmierna aktywność fizyczna może zaszkodzić dziecku. Okazuje się jednak, że sport w ciąży może przynieść wiele korzyści zarówno dla matki, jak i dziecka.

Sport w pierwszym trymestrze ciąży

Dla tych przyszłych mam, dla których niezbędny jest sport w ciąży pierwszy trymestr będzie najlepszym czasem na wprowadzenie aktywności fizycznej. Na późniejszym etapie ciąży intensywny trening rzeczywiście może być niewskazany, zwłaszcza jeśli kobieta decyduje się na niego bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Jednak nawet w pierwszym trymestrze ciąży aktywność fizyczna powinna być dobierana z pewną dozą ostrożności.

Jak najbardziej wskazane są spacery, pływanie lub joga (z wykluczeniem pewnych ćwiczeń). Przyszłe mamy powinny jednak zrezygnować z jazdy na rowerze, zwłaszcza tym tradycyjnym i kontaktowych gier zespołowych, które mogą grozić urazem.

Korzyści z uprawiania sportu w ciąży

Aktywność fizyczna w ciąży przynosi szereg korzyści. Najbardziej znaną spośród nich jest łatwiejszy i mniej bolesny poród, i to właśnie ze względu na to wiele kobiet decyduje się na ćwiczenia w ciąży. Nie jest to jednak jedyna zaleta. Aktywność fizyczna poprawia nastrój, który u ciężarnych pań może być szczególnie zmienny. Oprócz tego ćwiczenia w ciąży sprawiają, że po porodzie kobieca sylwetka szybciej wróci do stanu sprzed ciąży. Aktywne panie rzadziej będą miały więc problem z obwisłym biustem czy rozstępami na brzuchu.

Nie oznacza to jednak, że każda kobieta w okresie ciąży powinna intensywnie ćwiczyć. Te panie, które do tej pory prowadziły siedzący tryb życia, powinny ograniczyć się wyłącznie do prostych ćwiczeń relaksacyjnych i spacerów. Z kolei kobiety wcześniej ćwiczące intensywnie mogą pozwolić sobie na bardziej złożony trening. Należy jednak uważać ze szczególnie intensywnymi ćwiczeniami, a wszystkie wątpliwości skonsultować z lekarzem.

Czerwone światło dla ćwiczeń

Może się zdarzyć, że kobieta w ciąży nie będzie mogła wykonywać ćwiczeń fizycznych. W takim przypadku jakakolwiek aktywność może być niebezpieczna dla zdrowia. Najbardziej niepokojącymi objawami jest plamienie, częste skurcze macicy, a także ból brzucha i głowy. Jeśli któreś z tych dolegliwości się pojawią, należy jak najszybciej zaprzestać ćwiczeń i zaczerpnąć porady lekarza. Mogą być one niegroźne, zdarza się jednak, że zmuszają do tymczasowej rezygnacji z ćwiczeń.

Dlaczego warto uprawiać sport w ciąży?
Oceń nasz wpis!