Koszty utrzymania dziecka – co na nie wpływa.

Planowanie dziecka, jego przyjście na świat, późniejsze wzrastanie i opieka nad nim generuje od rodziców wiele wyrzeczeń, poświęcenia, jak również świadomości kosztów i odpowiedzialności związanej z tym procesem. Ile kosztuje wychowanie dziecka? Jakie koszty należy uwzględnić podczas procesu wychowania dziecka? Na co najwięcej pieniędzy przeznaczają przeciętni rodzice?
Koszty związane z utrzymaniem, wychowaniem i dostarczaniem dziecku odpowiednich środków do życia, jak również zaspakajania jego potrzeb i próśb, nie należą do najmniejszych. Środki, które należy przeznaczyć na proces wychowania należy zbierać już przed narodzeniem, a wydatki zaczynają się podczas ciąży. To na tym pierwszym etapie należy zadbać o wyprawkę, przygotowanie potrzebnych rzeczy, gromadzenie specjalistycznych urządzeń i kosmetyków, jak również opłaty za wizyty lekarskie, opiekę położniczą czy różnego rodzaju suplementy. Na tym najwcześniejszym etapie, każdy przyszły rodzic musi podjąć wiele decyzji i działań, które będą miały swoje skutki w przyszłości.

Zgromadzenie wyprawki, urządzenie pokoiku, przygotowanie rodziców do swojej roli, to dopiero początek wydatków. Narodziny dziecka, to jedne z najszczęśliwszych chwil znacznej większości rodziców. Po przyjściu dziecka na świat należy bardzo skrupulatnie, ostrożnie i rozważnie zająć się malutką pociechą. W tym celu każdy opiekun powinien zasięgnąć specjalistycznej i fachowej wiedzy na temat postępowania z maluchem. Zakup pieluch, odpowiednich ubranek, środków pielęgnacji, jedzenia i innych akcesoriów, znacząc o obciąży budżet każdego rodzica. Przyglądając się bliżej kosztom wyprawki oraz dalszego utrzymania niemowlaka, można określić przeciętną sumę, która będzie potrzebna opiekunom. Koszt standardowej wyprawki to około 3 tys – 4 tys zł. Wydatki związane z utrzymaniem niemowlaka zależne są od trybu życia, zdrowia niemowlaka preferencji rodziców oraz miejscowości, w której żyją. Należy jednak przyjąć, iż miesięczne koszty związane z wychowaniem i dbaniem o niemowlę to wydatki rzędu 700 – 1000 zł miesięcznie.

Etap niemowlęctwa wymaga od rodziców wielkiego poświecenia, dbania o potrzeby, jeszcze nieświadomego dziecka, jak również zapewnianie mu bezpieczeństwa i komfortu życia. Jednakże wejście w fazę przedszkolną czy szkolną wzmaga od rodziców wiele dodatkowych działań, a także podwyższa koszty utrzymania całej rodziny.
Okres wczesnodziecięcy nakazuje obowiązek szkolny wobec dziecka, a co za tym idzie – wydatki związane z opłaceniem przedszkola, szkoły, środków nauki, pomocy dydaktycznych, korepetycji, zajęć dodatkowych, dojazdów do placówki i innych. Rodzice muszą również pamiętać o wydatkach dodatkowych, którymi są różnego rodzaju wycieczki, wakacje, kolonie, zielone szkoły itp. Choć dzieci dostają wiele pomocy od państwa, a niektóre koszty zwracają się, należy jednak spodziewać się dość wysokich wydatków i być świadomy, że nauka nie jest jednak darmowa.
Jednocześnie rodzice muszą zadbać o inne walory dziecka, takie jak wyżywienie, leczenie, utrzymanie higieny, ubrania, wyposażenie domu i pokoju czy hobby dziecka.
Dziecko w wieku późno szkolnym przygotowuje się do przyszłego dorosłego życia, wymagając od opiekunów niekiedy pomocy podczas realizacji marzeń oraz dążenia do nich. Odpowiednie przygotowanie do egzaminów dojrzałości, korepetycje, zajęcia dodatkowe czy kupno nietanich urządzeń pomagających dopełnienie celu to kolejne wydatki, które należy uwzględnić w planowaniu kosztów związanych z utrzymaniem dziecka.

Uśredniając i próbując uściślić koszt utrzymania dziecka do 18 roku życia, najważniejszymi elementami, które ściśle związane są z wydatkami należy wymienić:

– wyprawkę,
– ubrania,
– żywienie,
– edukacja,
– leczenie,
– elementy dodatkowe – hobby, wyjazdy, rozwój.

Średni koszt utrzymania dziecka, według specjalistów poruszających się w tym temacie to koło 200 tysięcy złotych. Koszty te można zminimalizować, jak również zwiększyć w zależności od regionu oraz trybu życia rodziny.

Koszty utrzymania dziecka – co na nie wpływa.
Oceń nasz wpis!