Kiedy najlepiej poinformować partnera o ciąży?

Kiedy najlepiej poinformować partnera o ciąży

Ciąża to dla jednych upragniony stan, dla innych przykra wiadomość. Niezależnie jednak od naszego nastawienia i sytuacji życiowej, warto znać podstawowe objawy, które mogą świadczyć o ciąży. Zazwyczaj pierwsze objawy ciąży są niestety mylnie interpretowane przez przyszłe mamy.

Wszystko to ma związek z tym, że bardzo wczesne oznaki ciąży mogą być niezwykle podobne do symptomów np. zatrucia pokarmowego, a nawet do przebiegu grypy. Takie objawy pojawiają się zwykle w pierwszych tygodniach, stąd też, jeżeli jej nie planujemy, mogą być zupełnie niezauważone lub w ogóle nieskojarzone z tym odmiennym stanem.

W pierwszych tygodniach ciąży, jej objawy nie są łatwe do zauważenia, ponieważ większość z nich kojarzy się z przeziębieniem czy zatruciem pokarmowym. Jednak, co ważne, pierwsze z symptomów ciąży mogą pojawić się już około 10 dni od zapłodnieniu. To stosunkowo wcześnie. Jeżeli nagle stajemy się bardzo nerwowe i w jednej chwili mamy ochotę się cieszyć, skakać z radości, by po chwili popadać w przygnębienie, a do tego odczuwamy zwiększony apetyt (lub na odwrót nie mamy ochoty jeść) to warto zastanowić się nad ciążo. Oczywiście pierwsze znaki ciąży mogą być różne u różnych osób, jednak zazwyczaj kojarzone są z nagłymi zmianami humoru i chęcią jedzenia (lub nie).

Jeżeli interesuje nas ten temat, zawsze możemy posłużyć się Internetem. Wyszukanie fraz typu „ciąża oznaki” lub „ciąża symptomy” na pewno rozwieje nasze wątpliwości. Jednak nie należy wszystkich objawów przyjmować za pewne w przypadku ciąży.

Inne, charakterystyczne objawy ciąży:

  • nagła zmiana samopoczucia, drażliwość, radość, apatia,
  • mdłości, wymioty, złe samopoczucie kojarzone z objawami zatrucia,
  • obrzęk, bóle i drażliwość piersi,
  • przebarwienia w okolicy brzucha, tzw. kresy,
  • wyczulenie na zapachy,
  • zwiększony apetyt lub brak apetytu,
  • senność lub bezsenność.

Jeżeli pomimo zauważenia wielu charakterystycznych objawów, wciąż nie jesteśmy pewni czy jesteśmy w ciąży, należy wykonać test ciążowy, a następnie udać się na wizytę do ginekologa, który wykona nam usg potwierdzające nasz stan. Gdy chcemy dowiedzieć się więcej na temat samego badania usg, warto wpisać w Internecie hasło np. „ciąża usg”, a rozwieją się wszystkie nasze wątpliwości, co do tego badania. Po ostatecznym potwierdzeniu ciąży pozostaje nam już tylko poinformować męża, chłopaka, partnera lub bliskich. Kiedy najlepiej poinformować o ciąży? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi- po prostu wtedy, kiedy poczujemy się pewni lub kiedy stworzymy odpowiednie ku temu warunki.

Kiedy najlepiej poinformować partnera o ciąży?
5 (100%) 1 vote