Jak nauczyć dziecko organizacji czasu?

Jak nauczyć dziecko organizacji czasu

Dziecko już od najmłodszych lat powinno uczyć się organizacji czasu . Tylko wtedy będzie ono w stanie zużytkować go jak najbardziej efektywnie i poradzi sobie ze wszystkimi nowymi obowiązkami.

Obowiązki w domu

Przede wszystkim niezwykle ważne jest dawanie dzieciom obowiązków już od najmłodszych lat. Powinni oni sprzątać swoje pokoju, wynosić śmieci i pomagać w codziennym sprzątaniu, czy zakupach. Oczywiście obowiązki powinny zwiększać się wraz z wiekiem. Zmusi ich to do takiej organizacji, aby wypełnić nie tylko wszystkie obowiązki, ale również mieć czas na zabawę i przyjemności. Jeżeli już wcześnie dzieci będą musiały się tego nauczyć, to prościej będzie im następnie prawidłowo funkcjonować w szkole i w dalszym dorosłym życiu, kiedy obowiązków będzie coraz więcej.

Kalendarz

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że organizacja czasu wolnego jest znacznie prostsza, jeżeli posiada się kalendarz. Warto taki kupić już dziecku, jak tylko nauczy się czytać i pisać. W ten sposób dziecko będzie uczyło się zapisywania swoich wszystkich obowiązków, klasówek, sprawdzianów, występów, a także zajęć dodatkowych. Dzięki kalendarzowi dziecko będzie pamiętało o wszystkich ważnych rzeczach i wydarzeniach, które musi wykonać i na których musi być.

Harmonogram

Oprócz tego dobrze jest również uczyć dziecko używania harmonogramu. Mało ludzi z niego korzysta, a dzięki niemu możliwe jest efektywne wykorzystania czasu. Jeżeli dziecko nauczy się pisać sobie uproszczone harmonogramy, to prościej będzie mu następnie organizować odpowiednio swój czas.

Najpierw obowiązki, potem przyjemności

Podstawową zasadą przy uczeniu dziecka organizacji czasu jest konsekwencja. Dopóki dziecko nie wypełni wszystkich na ten dzień przewidzianych obowiązków, to nie może zacząć się bawić i poświęcać czasu na przyjemności. W ten sposób dziecko będzie zobligowane do odrobienia lekcji, posprzątania i wypełnienia innych przydzielonych mu obowiązków, aby zwyczajnie znaleźć trochę czasu na zabawę. Jego ilość będzie uzależniona od tego, jak dziecko zorganizuje sobie czasu.

Podsumowując można powiedzieć że dobra organizacja czasu jest niezwykle ważna aby poradzić sobie i odpowiednio funkcjonować w dorosłym życiu. Bardzo ważne dlatego też jest uczenie dziecka organizacji od lat najmłodszych. Jeżeli wtedy rodzice nie zaczną uczyć dzieci, to później będzie tylko trudniej, jak już pójdą choćby do szkoły i będą miały znacznie więcej obowiązków, niż w domu. Nauczone organizacji będą miały prościej w szkole i dorosłym życiu.

Jak nauczyć dziecko organizacji czasu?
5 (100%) 1 vote