Jak wybrać materac dla dziecka?

Jak wybrać materac dla dziecka

Wielu świeżo upieczonych rodziców zastanawia się jaki materac do łóżeczka wybrać, żeby zapewnić dziecku optymalny komfort snu. Wbrew pozorom na pytanie, jakie są najlepsze materace dla dzieci nie ma gotowej odpowiedzi. Istnieją jednak korzystniejsze i mniej słuszne rozwiązania.

Twardy czy miękki?

Bardzo ważna jest twardość materaca dla dziecka. Wiele zależy tutaj od jego wieku. U małego dziecka najlepiej sprawdzi się materac średnio twardy. Twardy byłby bardzo niewskazany dla kręgosłupa malutkiego dziecka, natomiast zbyt miękki nie podtrzymywałby odpowiedniego jego ciała. Materac powinien być też odpowiednio elastyczny. Nie może jednak zapadać się pod ciężarem dziecka, a tylko lekko uginać. Ostatecznie materac nie powinien się odkształcać. Wgłębienia w okolicach główki dziecka czy miejscu, gdzie zazwyczaj jest pupa, to bardzo zły znak i niestety, wskazówka do wymiany materaca. Dlatego też należy dokładnie przemyśleć jakiej firmy materac wybrać i raczej skłaniać się do inwestycji w tym zakresie. Pamiętajmy też, że nie korzystamy z materacy, które dostaliśmy po kimś.

Sprężyna czy pianka?

Pozostaje nam jeszcze odpowiedź na pytanie, jaki materac wybrać – sprężynowy czy piankowy? Jeśli chodzi o piankę poliuretanową, to niestety jest ona podatna na odkształcenia. Dlatego kiedy mamy wybierać materac z pianki, to powinna być ona termoelastyczna. To materac wykonany z tworzywa, które reaguje na temperaturę ciała dziecka i pod jej wpływem dostosowuje się do sylwetki. Jeśli chodzi zaś o materace sprężynowe, to korzystnym wyborem są te, gdzie sprężyny są połączone i otoczone pianką poliuretanową. Materac dopasowuje się do sylwetki, ale jest odporny na odkształcenia.

Zanim jednak zakupimy materac, dokładnie sprawdźmy informacje na tego temat. Materac dla dzieci musi mieć atesty Państwowego Zakładu Higieny i Eko-tex. Dzięki temu jesteśmy pewni, że wybrany przez nas materac został wyprodukowany z surowców, które w żaden sposób nie zagrażają zdrowiu naszego dziecka. Dlatego dokładnie sprawdźmy wszelkie informacje, które znajdować się muszą na instrukcji obsługi czy metce wybranego przez nas materaca.

Jak wybrać materac dla dziecka?
Oceń nasz wpis!